۲۹ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

چند روش تست سلامت مو و راههایی برای افزایش سلامت مو

اسفند ۲۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

چند روش تست سلامت مو و راههایی برای افزایش سلامت مو

سلامت موها را باید روزانه چک کرد تا هر گونه تغییر در آن را به موقع تشخیص داد. علاوه بر ماده های شوینده موها ماده های غذایی که اشخاص استفاده میکنند در سلامت موها بسیار مؤثر است. در این مقاله چند تست متفاوت برای سلامت مو ها و راههای افزایش سلامت موها را برای شما آورده ایم.


چند روش تست سلامت مو

تست کشیدن مو

تست کشیدن مو یکی از چند شیوه تست موهای سالم است که در آن قابلیت ارتجاعی مو مورد سنجش قرار می گیرد. موی سالم اندکی کش می‌اید ، ولی موی اسیب دیده شکننده است و حتی زیر کم ترین فشار هم می شکند. برای انجام این تست مو کافیست دو سه رشته مو را مرطوب کرده و بین انگشت سبابه و انگشت شست خود محکم بگیرید و دو سر آنها را به آرامی بکشید. چنانچه رشته موها حدود یک سوم طول اصلی شان کش بیایند و موقع رها کردن به شرایط نخست برگردند، موها سالم است. ولی اگر موهایتان موقع کشیدن بشکند، قسمت قشر مو دچار اسیب دیدگی شده است و مو به لحاظ ساختمانی سالم نمی باشند.

تست فرو رفتن مو در آب

برخی از رشته های تمیز از موهایتان را در یک لیوان آب بگذارید . اگر شناور ماندند موهای شما در وضعیت خوبی قرار دارند و درصورتی که در آب ته‌نشین شدند، شما موهایی با بافت متخلخلی دارید.

علت ته‌نشین شدن موها این است که آب میتواند به داخل پوشش مو وارد شود و منجر به فر شدن موها و همچنین تغییر رنگ و محو شدن رنگ آنها شود( مولکول های رنگ با سرعت بیشتری از رشته های متخلخل محو میشوند ).

سلامت مو , غذاهای مناسب سلامت مو , مطالب مفید در مورد سلامت مو
تست سلامت مو

تست فولیکول مو

تست فولیکول یا پیاز مو یکی از شیوه های تشخیص و تست سلامت مو میباشد . این تست را بعنوان یک معاینه نسبتاً قابل اطمینان برای مشکلات مو مانند اسیب ناشی از حالت دهنده های مو یا ریزش موی ارثی مطرح کرده است . برای انجام این مدل تست موهای سالم کافیست یک رشته مو را از روی سرتان جدا کرده و نزدیک پوست کف سر محکم بگیرید و بکشید تا ریشه آن بهمراه مو بیرون بیاید. بعد انتهای ریشه آن را بررسی کنید. چنانچه پیازی شکل بود، یعنی موهایتان قوی و سالم هستند ولی اگر پیازی وجود نداشت یا لاغر بود، موهایتان آسیب دیده است.

تست تخلخل مو

در تست تخلخل یا همان قابلیت نگهداری رطوبت، وضعیت کوتیکول مو( بیرونی ترین قسمت ساقه مو) مشخص میشود . یک کوتیکول سالم حس نرمی دارد، ولی کوتیکول آسیب دیده حالتی ناصاف و زبر به مو میدهد . برای انجام این تست سلامت مو کافیست قسمتی از موهای خود را لای انگشت سبابه و انگشت میانی خود بگذارید. بعد آنها را از قسمت نوک به طرف ریشه از بین انگشتان خود سر دهید. اگر حس زبری و نا‌صافی در موها کردید، موها مصدوم است، ولی اگر حس کردید بیش تر قابل انعطاف هستند، پوسته های کوتیکول سالم میباشند .

تعدادی از مردم اعتقاد دارند برای تقویت مو و کاهش ریزش مو باید هر روز به مو رسیدگی شود، ولی بر خلاف تصور همه نگهداری روزانه از موها احتیاج به زمان زیادی ندارد و تنها با چند شیوه ساده میتوان موهای سالم و زیبایی داشت.

نوع موی خود را بشناسید

نوع موی خود را بشناسید و بدانید موهایتان از کدام نوع است، پس از شناخت نوع موی خود میتوانید محصولات مراقبتی نوع مویتان را انتخاب کنید. انواع مو( چرب، خشک، طبیعی و ….) است.

خودداری از شستشوی مو با آب داغ

از شستشوی مو با آب داغ خودداری کنید! آب داغ روغن های مراقبت کننده طبیعی مو را که در واقع نرم کننده طبیعی مو هستند از بین می برد. شستشوی موها با آب ولرم از این کار جلوگیری کرده و از کدر شدن موها هم پیش‌گیری می کند.

شستشوی به موقع موها

لازم نیست برنامه مشخصی تعیین کنید، معمولاً برای انواع مو شستشوی یک روز درمیان کافی است.

تأثیر نور خورشید روی مو

زیاد قرار گرفتن در در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید، نه تنها برای پوست بسیار زیان آور است، بلکه به مو هم اسیب می رساند. به همین علت به افرادی که مجبورند زیاد جلو نور خورشید باشند، توصیه میشود که با استفاده از یک کلاه، پوست و موی خود را در در برابر نور خورشید محافظت کنند.

سلامت مو , غذاهای مناسب سلامت مو , مطالب مفید در مورد سلامت مو
روشهای سلامت مو

تأثیر رطوبت زیاد بر مو

یکی دیگر ازعواملی که سبب ایجاد آسیب به مو میشود رطوبت زیاد به خصوص آب شور است. همچنین شانه و یا برس کشیدن به موی مرطوبی که در هم بافته شده هم باعث تحریک مو میشود و ساقه مو اسیب می بیند و مو دچار ریزش میشود .

دوری کردن از تغییر پی در پی رنگ موها

برخی از اشخاص هستند که دائم رنگ موهاشون رو تغییر می‌دهند . برخی دیگر از اشخاص که رنگ موهاشون تیره است روشن میکنند و آنهایی که رنگ موهای روشن دارند تیره میکنند . این تغییر رنگ های پی در پی و فاحش سبب اسیب دیدن به موهای نازنین شما میشود و سبب می شود که نرمی و طراوت موها از بین برود. متخصصان پوست و مو توصیه میکنند که درصورتی که پافشاری به رنگ کردن موهایتان دارید از رنگ موهای طبیعی استفاده کنید.

سشوار نکشیدن موهای خیس

موهای خیس رو سشوار نکشید! اینکار سبب اسیب کوتیکول مو می شود و در پایان مو را خشک و اسیب دیده می کند. میتونید بگذارید موها بطور طبیعی خشک بشوند. ولی اگر خواستید از سشوار استفاده کنید، ان را روی درجه حرارت کم تر تنظیم کنید و از اسپری های محافظت حرارتی استفاده کنید.

کوتاه کردن موها برای افزایش سلامت مو

ساقه مو مستعد موخوره است و اگه مدت زمانی طولانی کوتاه نشود، ظاهری ناسالم و اسیب دیده پیدا می کند. سعی کنید هر شش هفته و نهایتاً هر سه ماه یک بار موها رو کوتاه کنید.

سلامت مو و ارتباط با سلامت بدن

تغذیه نامناسب، سیگار کشیدن، استرس و کمبود ویتامین ها روی کیفیت موهای شما تآثیر مستقیم دارد.