۲۵ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

قدیمی ترین کتابخانه ایران

فروردین ۲۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

قدیمی ترین کتابخانه ایران

کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران مکان نگهداری بیش از ۲۳ هزار جلد کتاب است. کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران مکان نگهداری بیش از ۲۳ هزار جلد کتاب با ۱۶ هزار عنوان است. از کتاب‌های قدیمی این کتابخانه می‌توان به دیوان حافظ متعلق به ۱۴۴ سال پیش اشاره کرد.

قدیمی ترین کتابخانه ایران، کجاست؟

از آثار تاریخی که در این مجموعه وجود دارد می‌توان به یک کتاب چاپ سنگی متعلق به ۴۰۸ سال پیش اشاره کرد. این کتاب یکی دیگر از قدیمی‌ترین کتاب‌های نگهداری شده در کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به حساب می‌آید و در سال ۱۶۰۹ میلادی در فرانسه چاپ شده و اثری تاریخی است.

از کتاب‌های قدیمی کتابخانه سلطنتی، می‌توان به دیوان حافظ متعلق به ۱۴۴ سال پیش اشاره کرد. برخی از کتاب‌های موجود در کتابخانه سلطنتی این کتابخانه به امضای افرادی چون پروین اعتصامی، علی نقی وزیری، منوچهر آتشی، جان اف کندی، والت دیزنی، جواهر لعل نهرو، رولف بنی و گریشمن رسیده‌اند.

آثاری به خط میر علی هروی، احمد نیریزی، وصال شیرازی، زین العابدین حسنی، محمد اصفهانی و محمد تقی مشهدی در کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران دیده می‌شوند. در کلکسیون این کتابخانه نیز ۳۵۰ تابلوی نقاشی از افرادی چون جعفر روحبخش، منصوره حسینی، ناصراویسی، ابوالقاسم سعیدی، محمود فرشچیان، سالوادور دالی، خوان میرو، اندی وارهول و آلن بایاش در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. این آثار نشان دهنده بخشی از تاریخ هنر معاصر هستند.

یکی از آثار تاریخی کتابخانه سلطنتی یک کتاب چاپ سنگی متعلق به ۴۰۸ سال پیش است. در این میان می‌توان گفت از مهم‌ترین مجسمه‌های جای گرفته در کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می‌توان به مجسمه «هیچ» اشاره کرد.

پیانویی در گوشه این کتابخانه دیده می‌شود که گویی در میتینگ‌های دوستانه و خانوادگی دوره پهلوی نواخته می‌شده است. از جاذبه‌های دیگر این کتابخانه می‌توان به لوستر بزرگی ساخته فرانسوی‌ها اشاره کرد که نور آن مناسب با نوری بوده که باید در هنگام مطالعه از آن استفاده کرد. این لوستر از بیش از سه‌ هزار استوانه شفاف تشکیل شده است.

خاطرنشان می‌شود یک گروه متخصص، کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران را در فروردین ۱۳۸۳ به طور کامل شناسایی و ساماندهی کردند.