۰۳ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۳, ۱۳۹۹

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

فروردین ۳, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

هیسترکتومی لاپاراسکوپیک : منظور از هیسترکتومی ، عمل برداشتن رحم می باشد که از بارداری در آینده جلوگیری می کند ؛ عمل هیسترکتومی ، را می توان به دو دسته تقسیم کرد ( متخصص زنان در مشهد )

هیسترکتومی کامل ، که در حین انجام آن کل رحم برداشته می شود.
هیسترکتومی مافوق گردنی ، که در آن تنها بخش بالایی رحم برداشته شده و گردنه رحم باقی می ماند.
عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

روش های متفاوتی جهت انجام عمل هیسترکتومی ، وجود دارد که از شایع ترین آن ها باید به هیسترکتومی لاپاراسکوپیک ، اشاره کنیم ؛ در ذیل در رابطه با آن به طور مفصل توضیح داده ایم :

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپیک ، از طریق واژن و شکم تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و در حین انجام آن کل رحم با حداقل تهاجم برداشته می شود.

در ابتدا به منظور ایجاد فضای کاری ، شکم با استفاده از گاز دی اکسید کربن پر می شود ؛ سپس چهار الی پنج برش به اندازه ۰٫۵ تا ۱ سانتی متر در ناحیه پایینی شکم ، جهت وارد کردن لاپاراسکوپ و سایر ابزار جراحی ایجاد می شود.

خارج کردن رحم با اندازه معمولی از طریق واژن انجام شده و در صورتی که رحم بزرگ باشد با استفاده از لاپاراسکوپ به قطعات کوچکتر تبدیل شده و سپس از طریق برش ها خارج می گردد.

مزایای هیسترکتومی لاپاراسکوپیک
عدم وجود احتمال ابتلا به عفونت
احساس درد کمتر
دوره نقاهت کوتاه
عدم نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان
عوراض هیسترکتومی لاپاراسکوپیک
نیاز به مدت زمان طولانی جهت انجام جراحی
وجود احتمال آسیب دیدگی سایر اندام ها
هزینه عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

در صورت تمایل به آگاهی از هزینه هیسترکتومی لاپاراسکوپیک ، باید به جراح و متخصص زنان مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

خلاصه :

روش هیسترکتومی لاپاراسکوپیک ، کم تهاجمی ترین روش عمل هیسترکتومی می باشد که از طریق لاپاراسکوپ ، انجام می شود ؛ ابزار جراحی در این روش یا از طریق واژن یا از طریق ایجاد برش های کوچک بر روی شکم وارد می شوند.

خارح شدن رحم ، نیز از از طریق واژن یا برش های ایجاد شده صورت می گیرد.