۳۱ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸

سمند سورن یا ۲۰۶ صندوق‌دار؟

فروردین ۳۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

سمند سورن یا ۲۰۶ صندوق‌دار؟

این درست که سمند سورن و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۸اV در ظاهر شباهتی به هم ندارند اما هر دو آنها توسط مهندسان داخلی طراحی شده و یکی با آرم پژو ودیگری با نشان ایران‌خودرو قدم به بازارهای داخلی و …

خارجی گذاشتند سورن و ۲۰۶صندوق‌دار تقریبا در رنج قیمتی یکسان قرار دارند و همین امر بهانه‌ای شد تا ستون حق انتخاب امروز را به مقایسه این دو اختصاص دهیم.
سورن که نسل پیشرفته سمند به حساب می‌آید موتوری ۱۸۰۰سی‌سی دارد و به واسطه آن قدرتی برابر با ۱۰۰ اسب بخار تولید می‌کند. اما ۲۰۶ صندوق‌دار با یدک کشیدن موتوری ۱۶۰۰ سی‌سی توانایی تولید ۱۱۰ اسب بخار قدرت را دارد این در شرایطی است که هر دو آنها ۴ سیلندر محسوب می‌شوند اما سورن هشت سوپاپه است و ۲۰۶ صندوق‌دار V8، ا۱۶ سوپایه. این دو اگر در یک خط با یکدیگر استارت بزنند. ۸ V سورن را جاگذاشته و زودتر به شتاب صدکیلومتر می‌رسد. به نحوی که این محصول برای رسیدن به شتاب مذکور نیازمند ۴/۱۱ ثانیه است. اما سورن پنج‌دهم ثانیه بیشتر در این زمینه وقت‌تان را تلف می‌کند. صندوق‌دار ۸ V سبک‌تر از سورن به حساب می‌آید اما سورن حجیم‌تر و جادارتر به نظر می‌رسد البته هر دو لقب‌ خودرو خانواده را یدک کشیده و برای مسافرت‌های خانوادگی مناسبند. با صندوق‌دار ۸ V می‌توان رانندگی تا مرز ۱۹۳ کیلومتر در ساعت را تجربه کرد در حالی که پشت فرمان سورن تنها ۱۸۵ کیلومتر در ساعت می‌توان پدال گاز را فشرد. این دو از لحاظ استاندارد آلایندگی و میزان مصرف سوخت شرایط متفاوتی را دارند به نحوی که صندوق‌دار V8 استاندارد یورو ۴ را پاس می‌کند اما سورن استاندارد یورو ۲ را در این زمینه دارا است. همچنین V8 در هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی ۶/۶ لیتر بنزین می‌سوزاند در حالی که مصرف سوخت سورن در همین سیکل به ۵/۸ لیتر می‌رسد. نسل پیشرفته سمند در هر صد کیلومتر سیکل شهری و بزرگراه به ترتیب ۸/۶ و ۲/۹ لیتر بنزین می‌بلعد ولی V8 برای طی هر صد کیلومتر در بزرگراه ۴/۵ و در شهر نیز ۸/۸ لیتر بنزین احتیاج دارد. هر دو محصول از سیستم ترمز ضدقفل (ABS) و ایربگ برای راننده بهره می‌برند. سورن هم‌اکنون با قیمت ۱۷میلیون و ۳۰۰هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 نیز قیمتی برابر با ۱۸میلیون تومان را دارا است.