۲۸ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۸, ۱۳۹۸

بازسازی موهای سوخته و وزشده با درمان خانگی

اسفند ۲۸, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

بازسازی موهای سوخته و وزشده با درمان خانگی

همه شیوه هایی که این روزها برای صاف، فر و حالت دادن به موها به کار می گیریم در کوتاه مدت عوارضی همراه دارند. ولی شاید بگویید که تابحال موهای خویش را رنگ نکرده اید و کلا عادت به استفاده از اتو و سشوارهای حالت دهنده مو ندارید و موهای تان تنها با تغییرات آب و هوا حالت وز و زشتی بخود می گیرند.


احتمالا آزار دهنده ترین اتفاق برای خانم‌ها وز شدن موهای نازنین شان باشد؛ اتفاقی که هراز گاهی همه ما پس از هر دفعه رنگ یا دکلره کردن موها درگیرش می شویم و به هر دری می زنیم تا گیسوان مان به روزهای اوج خویش بازگردند. درصورتی که زیاد اهل رسیدگی به موها و ویتامینه کردن آن ها با ماسک های طبیعی همراه با تغذیه مطلوب نیستید نباید در انتظار معجزه باشید. بلایی که بر سر موهای شما آمده تنها با یک دوره طولانی تقویت و رسیدگی درمان می شود؛ بنابراین روی صحبت ما با شماست که دیگر قرار نیست با همین موهای وز سر کنید. دوای درد شما همین جاست.

درمان وزی مو

همه روش هایی که این روزها برای صاف، فر و حالت دادن به موها به کار می گیریم در کوتاه مدت عوارضی همراه دارند. ولی شاید بگویید که تابحال موهای خویش را رنگ نکرده اید و کلا عادت به استفاده از اتو و سشوارهای حالت دهنده مو ندارید و موهای تان بی کس با تغییرات آب و هوا حالت وز و زشتی بخود می گیرند.

دلیل تان هر چه که باشد باید بدانید موهای ما از ساختمانی سه لایه با هزاران سلول تشکیل شده است که برای سلامت و درخشان ماندن احتیاج به رسیدگی و رطوبت مناسب دارد. زمانی که کوتیکول لایه بیرونی موها در معرض رنگ های شیمیایی و حرارت های زیاد وسایل حالت دهنده قرار می گیرد به مرور سلامت خویش را ازدست داده و وز و خشن میشود .

اما تا زمانی که موها مرتب صاف میشود آسیب دیدگی موها به خوبی قابل مشاهده نیست، ولی با شستن و خشک کردن موها پس از استحمام و یا با هر تغییر آب و هوایی سوخته و وز بنظر می رسند و تارهای مو از ریشه بی حالت و کدر میشوند .

از طرفی افرادی که موهای خشک و مجعدی دارند بیش از هر کسی مستعد وز و خشن شدن موها هستند ولی این قصه سردراز دارد بنابراین بهتر است با کمک روش های زیر تا دیر نشده به موهای تان سر وسامانی بدهید.

بیشتر بخوانید: شامپو برای موهای رنگ شده

چرا موها سوخته و وز به نظر می‌رسد ؟
۱٫ درست برعکس تابستان در فصول سرد سال موهای ما به علت نبود رطوبت خشک و وز می شوند؛ بنابرابن آبرسانی به موها با محصولات هیدراته معتبر در اشکال گوناگون ماسک و نرم کننده های زلف کمک ویژه ای به نرم و لطافت بخشیدن به موها می کند.

۲٫ حمام کردن با آب داغ به ویژه زمانی که موهای شما به دفعات رنگ یا دکلره شده اند رطوبت و چربی طبیعی آنرا از بین می برد و در نتیجه پس از هر دفعه استحمام موهای شما سوخته و خشن بنظر خواهند رسید. بنابراین به توصیه متخصصان پس از شست وشو، موهای خویش را با آب سرد آبکشی کنید چراکه آب سرد به بسته شدن کوتیکول های مو و حفظ رطوبت آن کمک ویژه ای می کند؛ از طرفی به محض قرار گرفتن در معرض هوای گرم یا سرد خارج از حمام موهاخشک شده و در نهایت وز و شکننده میشوند .

۳٫ تمامی مواد صاف کننده که با عنوان های مختلف کراتینه در بازار موجود هستند، اسیب های جدّی به ساختمان موهای شما وارد می کنند؛ بدین ترتیب غیر از سالن های اندک که از مواد استاندارد برای صاف کردن موهای آسیب دیده شما استفاده می کنند، درصد زیادی از آن ها موقتی است و در مدت کوتاهی اوضاع را از همانی هم که بوده آوار تر می کنند بنابراین گول تبلیغات را نخورید.

۴٫ عمده ترین علت وز شدن موهای سالم در سال های گذشته غیر از بی دقتی در مراقبت، استفاده بیش از حد از وسایل حالت دهنده به خصوص اتوی مو با حرارت بالاست؛ حرارتی که اگر روی پوست شما قرار گیرد سبب تاول میشود و دمار از روزگار موهای شما در می آورد.

شاید تا امروز به این مسئله توجه نکرده باشید ولی همین شامپوهای ساده، نرم کننده و اسپری هایی که برای شستشو و حالت دادن به موهای خویش استفاده می کنید، میتوانند به آن ها اسیب بزنند چرا که برخی از این محصولات در ترکیبات خویش الکل دارند و به سادگی موها را از ریشه می خشکانند. بنابراین توجه داشته باشید که موقع خرید سراغ محصولات فاقد الکل بروید.

۵٫ یکی از رایج ترین اتفاقاتی که سلامت موهای ما را به مخاطره می اندازد عادت نداشتن ما به استفاده از نرم کننده و ماسک های آب رسان و تقویتی است. ترکیباتی که پس از شستشوی موها در حمام اجازه خرد شدن یا هر گونه آسیبی را به ساختمان مو نمی دهد. ولی نوع محصولی که قرار است از آن بعنوان نرم کننده استفاده کنید اهمیت زیادی دارد بنابراین با اندکی تحقیق و جست و جو یکی از موثرترین انواع آنرا انتخاب و استفاده کنید. تجربه سایرین در خوب یا بد بودن یک محصول هم به انتخاب شما کمک وی‍ژه ای خواهد کرد.

۶٫ ولی بعنوان علت و نکته تکراری آخر باید تاکید کنیم که استفاده از مواد دکلره و رنگ های شیمیایی برای تغییر رنگ موهای تان را به حداقل برسانید چرا که موهای شما هر چند مقاوم و سالم باشند، دربرابر این مقدار ترکیبات شیمیایی آسیب دیده ، سوخته و وز بنظر می رسند.